Skip to main content

Geneseo Crew Club Roster


 Varsity Rowers

 Men's Rowing Roster

  • Jack Dubay, Class of 2022, History/Adolescent Education, Peru, NY, Starboard
  • Tyler Grasso, Class of 2022, Communications, Mexico, NY, Port/Starboard
  • Matthew Picco, Class of 2022, Sociomedical Sciences, Rochester, NY, Port
  • Jake Sikorski, Class of 2022, History/Adolescent Education, Monroe, NY, Port
  • Ben O'Connell, Class of 2023, Economics, Niskayuna, NY, Port
  • John Speyer, Class of 2023, History Adolescent Education, Buffalo, NY, Port/Starboard

 Women's Rowing Roster

  • Una McGowan, Class of 2021, History/Museum Studies, Fort Montgomery, NY, Port/Starboard/Coxswain 
  • Emily Rodak, Class of 2021, Psychology, Ballston Spa, NY, Starboard
  • Maggie Keane, Class of 2022, Accounting, Somers, NY, Starboard
  • Peighton Cervoni, Class of 2023, Sociomedical Sciences, Watkins Glen, NY, Port
  • Megan Clancy, Class of 2023, Neuroscience, Buffalo, NY, Port/Coxswain
  • Erin Shaut, Class of 2022, Biology, Corning, NY, Port/Starboard
  • Mimi Werner, Class of 2023, Early Childhood/Childhood Education, Buffalo, NY, Coxswain
  • Liz Flynn, Class of 2024, Elementary/Special Education, Bay Shore, NY, Port/Starboard

 Novice Rowers

 Men's Rowing Roster

  • Jaideep Dhamoon, Class of 2022, Mathematics, Syracuse, NY, Port/Starboard
  • Will Maher, Class of 2023, Biology, Oyster Bay, NY 
  • Joe Morse, Class of 2024, Neuroscience, Jamestown, NY, Starboard 

 Women's Rowing Roster

  • Monica Krym, Class of 2025, Communication, Rochester, NY
  • London Patane, Class of 2025, Undeclared, Rochester, NY
  • Natalie Vanasse, Class of 2025, Childhood/Special Education, Warwick, NY, Port/Coxswain

Executive Board

The following are rowers elected to leadership positions by their peers.

  • Ben O'Connell, President: Class of 2023, Economics, Niskayuna, NY, Port 
  • Maggie Keane, Vice President: Class of 2022, Accounting, Somers, NY, Starboard
  • Peighton Cervoni, Treasurer: Class of 2023, Sociomedical Sciences, Watkins Glen, NY, Port
  • Megan Clancy, Secretary: Class of 2023, Neuroscience, Buffalo, NY, Port/Coxswain
  • Erin Shaut, Women's Captain: Class of 2022, Biology, Corning, NY, Port/Starboard
  • John Speyer, Men's Captain: Class of 2023, History Adolescent Education, Buffalo, NY, Port/Starboard
  • Liz Flynn, Public Relations: Class of 2024, Elementary/Special Education, Bay Shore, NY, Port/Starboard
  • Mimi Werner, Town Liaison: Class of 2023, Early Childhood/Childhood Education, Buffalo, NY, Coxswain