Skip to main content

Recipients of Major Fellowships and Scholarships

SUNY Geneseo students have won major external fellowships and scholarships for both undergraduate and graduate study, and for travel in many parts of the world. Below you will find a list of recent recipients.

In addition to the list below, get to know our fellowship and scholarship winners though recent news articles about their awards, travel, service and scholarship.


Barry Goldwater Scholarship

  • Luke Holtzman 2018
  • Lara Finnerty-Haggerty 2017
  • Jeffrey Doser 2017
  • Hannah Loo 2016
  • Carolyn Levinn 2013
  • Evan Losh 2011            
  • Ben Peterson 2010                 
  • Jessica Gucwa 2006
  • Scott Meckler 2005                  
  • Amy Zielinski 2005                  
  • Daniel Welchons 2004              
  • Summer Raines 2002                
  • Matthew Fleming 2002             
  • Kathryn Weiss 2001                 
  • Amy Cocina 1998                     
  • Richele Abel 1997            
  • Michael Raffaele 1996            
  • Kurt Schillinger 1995               
  • Brian DeMarco 1995                
  • Elizabeth Hile 1992                  
  • Rebecca Surman 1991     

Critical Language Scholarship

  • Abdul Sanderson (Russian) 2021
  • Cate Shields (Turkish) 2019
  • Annie Renaud (Russian) 2017
  • Alex McGrath (Russian) 2017
  • Maria Sigalas (Arabic) 2013
  • Bob Viglietta (Turkish) 2010
  • Mark Simeone (Russian) 2009
  • James Kuras (Turkish) 2009

CHCI Public Policy Fellowship

  •  Danny Ruiz 2017

CHCI Congressional Internship Program

  *    Karla Lora 2019

 Freeman-Asia Program

*    Sharmila Biswa 2020

McNair Scholars Program

  • Ho-Ling Chack 1997

USA Today

  • Michelle Morris 1997                     

Andrew W. Mellon Foundation Scholarship    

  • Lisa Lucenti 1993 

Japan Exchange and Teaching (JET) Program

  • Savannah Williams 2018

  • Aiden Koch 2018

  • David Atti 2015

  • Jack Gordon 2015

  • Zach Nichols 2009

 

Fulbright US Student Program

  • Bizzy Coy (Ireland) 2020
  • Connor Widmaier (Germany) 2020
  • Anna Charny (Spain) 2020
  • RIckie Mixon (Vietnam) 2020
  • Sean Welch (Taiwan) 2020
  • Sean McAneny (Czech Republic) 2020
  • Isabelle Cirulli (Colombia) 2020
  • Rachel Britton (Iceland) 2020
  • Cate Shields (Turkey) 2019
  • Isabel Owen (Brazil) 2019
  • Annie Renaud (Russia) 2019
  • Lorenzo Rodriguez (Bulgaria) 2019
  • Kelsey Kwandrans (Spain) 2019
  • Janine Rossi (Uruguay) 2019
  • Leah Christman (India) 2019
  • Sarah Phillips (Colombia) 2018
  • Shauna Ricketts (Bulgaria) 2018
  • Amanda Langan (Argentina) 2018
  • Sarah Simon (Uruguay) 2018
  • Matthew McClure (South Korea) 2018
  • Leandra Griffith (Belgium) 2018
  • Patrick McCormick (Brazil) 2017
  • Kiaya Rose Dilsner-Lopez (Brazil) 2017
  • Natalie DuBois (Germany) 2017
  • Kate Dunn (Malaysia) 2017
  • Kelli Panara (Netherlands) 2017
  • Erik Mebust (Vietnam) 2017
  • Janna Babad (Malaysia) 2016
  • Anna-Sophia Katomski (Indonesia) 2016
  • Rebecca Miller (Senegal) 2015
  • Hannah Pruch (Turkey) 2015
  • John Carlson (Poland) 2015
  • Hannah Hunter (Malaysia) 2014
  • Connor Burgevin (Morocco) 2013
  • Bridget Ellis Kelly (Malaysia) 2013
  • Alexander MacDonald (Ireland) 2012
  • Hannah Birdsall (Spain) 2010
  • David Binns (Sweden) 1998
  • Tiffany Hopkins (Germany) 1998
  • Elizabeth Fraser (Honduras) 1995
  • Andrew Fox (New Zealand) 1985

NSF Graduate Research Fellowship (Undergraduate)

  • Julianne Sweeney 2018
  • Shayne O'Brien 2017
  • Grant Kusick 2016

National Physical Science Consortium Fellowship 

  • Stephanie Allen 2018

Congress-Bundestag Youth Exchange for Young Professionals (CBYX) 

  • Alberta Eshenour 2020
  • Ben Conard 2016
  • Jamie Butcher 2013
  • Michelle Frenssen 2012
  • Darcy Kuhlmann 1997

Leadership Alliance, Harvard

  • Jessica Heppler 2014           

SALT Institute for Documentary Studies

  • Patrick Winkelman 1998

Benjamin A. Gilman International Scholarship

  • Tshering Sherpa (Trinidad and Tobago) 2020
  • Michael Suchyna (France) 2020
  • Kazon Robinson (Netherlands) 2019
  • Denis Mazariegos (South Korea) 2019
  • Angela Catalano (Costa Rica) 2019
  • Greiny Rodriguez (Ghana) 2018
  • Chika Gayton (Japan) 2018
  • Isabel Owen (Brazil) 2018
  • Thasfia Chowdhury (Brazil) 2018
  • Sara Stawitzky (Spain) 2018
  • Alexis Leslie (South Africa) 2017
  • Shekiqua Reid (Senegal) 2017
  • Carolina Fernandez (India) 2017
  • Nicholas Dean (Australia) 2017
  • Anna Liu (China) 2016
  • Allison Gramy (Ecuador) 2016
  • Emily Ramirez (Brazil) 2016
  • Stella Oduro (South Korea) 2015
  • Leslie Rosales (Costa Rica) 2015
  • Yasmine Taha (Ecuador) 2014
  • Ashley Thornton (Italy) 2014
  • Ariana Lippi (Uganda) 2014
  • Tiba Fatli (Uganda) 2014
  • Matthew McClure (Vietnam) 2014
  • Julia Mizutani (Uganda) 2013
  • Maria Sigalas (Uganda) 2012
  • Mekal Ogbeab (Egypt) 2010
  • Sophia Hutnik (Turkey) 2010
  • Danielle VanAuken (Ghana) 2010
  • James Kuras (Turkey) 2008
  • Thomas Richens (New Zealand) 2007

Fund for Education Abroad Scholar

  • Tashi Sherpa (Denmark) 2020
  • Tshering Sherpa (Spain) 2019
  • Waderlie Mendez (Spain) 2018

IIE Generation Study Abroad

  • Denis Mazariegos (South Korea) 2019
  • Pema Sherpa (Nepal) 2018
  • Thasfia Chowdhury (Brazil) 2017
  • Chelsea Pierre-Louis (Netherlands) 2017

DAAD German Academic Exchange Fellowships

  • Wady Jacoby (RISE) 2020
  • Laura Williams (RISE) 2020
  • Nolberto Jaramillo (RISE) 2019
  • Daniel Brush (RISE) 2019
  • James Williams (Graduate Study) 2015
  • Luke Taverne (RISE) 2015
  • Alexandra Dananberg (RISE) 2015

NSEP Boren Awards for International Study

  • Bronwyn Irwin 1995

Jack Kent Cooke Graduate Arts Award

  • Maeghan Dineen 2013